Komu dávat květiny na svatbě?

Následující řádky vám nenadiktují, komu všemu byste měli kytici
objednat. Dočtete se, jaké máte možnosti a podle čeho se rozhodnout, co
na svatbě chcete a co je pro vás zbytečné. Květiny se dávají většinou
osobám, které jsou pro vás na svatbě důležité a označují je pro ostatní
svatebčany.

Kytice pro nevěstu
Nejdůležitější kytice na svatbě je právě tato. K jejímu výběru se dostaneme při společné komunikaci nebo na osobní schůzce.

Ženich

Ženich
Ačkoliv se to nezdá, i ženich má více variant, jakou ozdobu zvolí. Pokud plánuje mít na sobě oblek, je možné udělat korsáž (malý svazek kvítí se špendlíkem), nebo mohu vytvořit takzvanou rozkvetlou kapsu. Použité květiny vždy ladím k nevěstě a její kytici. Pokud si však ženich nepřeje žádné barevné kvítí, je možné ladit spíše do bíla nebo bílo-zelena. Pokud chce mít na sobě jen košili (případně s kšandami), je lepší udělat korsáž drobnější, lehčí.

Svědkové
Výběr je sice čistě na vás, ale doporučuji to se svědky i přes to konzultovat. Pokud je svědek muž, lze vytvořit korsáž či rozkvetlou kapsu. Pokud je svědkyní žena, může dostat kytici, květinový náramek nebo věneček. Záleží nejen na stylu svatby, ale také na tom, jestli svědkyně bude mít na starosti nějaké další věci. Dobře promyslete, jestli jí kytice nebude spíše překážet. V každém případě svědkům květiny doporučuji. Při obřadu stojí hned za novomanželi, jsou často na fotkách a svědkyni může kytice pomoci s nervozitou (bude vědět co s rukama). Ostatní svatebčané je i snadno poznají a budou vědět, na koho se obrátit.

Maminky a tatínci novomanželů
Maminkám se obvykle dává malá kytice nebo květinový náramek. Záleží zejména na tom, jestli si jde svatbu užít jako host, nebo jí čeká ještě nějaké zařizování. Tatínkům se dělá malá korsáž, případně lze vytvořit větší myrtu (pokud jsou myrty součástí svatby). U rozvedených rodičů je to cekem kontroverzní a řídila bych se spíše vztahy v rodině. Pokud jste si blízcí, můžete partnery svých rodičů obdarovat menší kytičkou/korsáží. Pokud jen s jedním a s druhým ne, raději bych nedávala ani jednomu.

Babičky
U babiček záleží primárně na tom, v jaké jsou kondici. Pokud je vaše babička v plné síle, můžete jí malou kytičku dát. Pokud je ale například o berlích, nebo má jiná pohybová omezení, volila bych spíše květinový náramek, nebo kvítí úplně vynechala.

Družičky

Družba
U dospělých družiček záleží na stylu svatby. Lze vytvořit kytice, náramky, věnečky, květinové kabelky.. Možností je opravdu mnoho. Berte v úvahu i funkci družiček. Pokud mají zařizovat, zdobit a koordinovat, nevolila bych kytice do ruky. Pokud se vám to ale líbí, lze družičkám dát kytici až těsně před obřadem. Pokud budou součástí družby i muži, ozdobila bych je korsáží.

Vývazky (mašličky s myrtou)
Vývazky doporučuji zejména v případě, že se vaše svatba koná v běžném provozu restaurace  a svatebčané se mezi sebou tolik neznají. V případě soukromé, oddělené párty to není nutností. Pokud se vám to ale líbí, můžete svatebčany ozdobit i tak. Jako alternativa mohou být rozmarýn nebo olivová větvička místo myrty, placky s vašimi iniciály, ozdobné špendlíky či knoflíky. Možností je mnoho.

Květinami na svatbě můžete ozdobit prakticky kohokoliv. Ani květinové obojky pro psy nejsou výjimkou. Pokud máte nějaké přání, neváhejte ho na schůzce zmínit! Ráda vám nabídnu varianty a doporučím nejlepší možnost.

Na závěr bych chtěla připomenout, že není žádná vaše povinnost dávat kytici komukoliv. Držte se toho, co vám říká srdce. A pokud opravdu nevíte, zeptejte se dané osoby, jestli vůbec o něco takového stojí.